Skip to content

25 Sands Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block510.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,230
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
49%
Improvement Value:$152,500
51%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,414+5.2%
2024$5,146-4.3%
2023$5,376+0.4%
2022$5,352+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,230DeedBook 18227, Page 734Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 4452, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1974