Skip to content

27 Sands Point DriveToms River, NJ 08755

Built 1972

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block510.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,714
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
39%
Improvement Value:$223,800
61%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679+5.2%
2024$6,349+16.9%
2023$5,431+0.4%
2022$5,407+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,714DeedBook 17939, Page 1429Recorded6/26/2020

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 12520, Page 1530

Property Built

Built

Year Built: 1972