Skip to content

11 Oak Ridge ParkwayToms River, NJ 08755

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block510.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,300
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
45%
Improvement Value:$176,100
55%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,793+5.2%
2024$5,506+16.3%
2023$4,734+0.4%
2022$4,714+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,300DeedBook 18872, Page 1811Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5204, Page 655

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4221, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1950