Skip to content

18 Oak Ridge ParkwayToms River, NJ 08755

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 1998

Property Information

Block510.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,314
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
49%
Improvement Value:$158,800
51%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641+5.2%
2024$5,363+3.5%
2023$5,180+0.4%
2022$5,158+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4370, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1951