Skip to content

28 Oakside DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$36,500
Last Sale Date
Dec 2, 1977

Property Information

Block510.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,076
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
46%
Improvement Value:$163,900
54%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,570+5.2%
2024$5,295+11.1%
2023$4,765+0.4%
2022$4,744+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 3683, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1959