Skip to content

60 Oakside DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$227,200
Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block510.03
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,899
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
30%
Improvement Value:$245,100
70%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,394+5.2%
2024$6,078+4.0%
2023$5,844+0.4%
2022$5,819+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,200

From:

To:

Sq Ft1,899DeedBook 15892, Page 787Recorded9/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959