Skip to content

10 Oakside DriveToms River, NJ 08755

Built 1961

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block510.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage968
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
46%
Improvement Value:$166,700
54%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,621+5.2%
2024$5,344+15.2%
2023$4,637+0.4%
2022$4,616+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 16703, Page 272Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12882, Page 645

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4736, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1961