Skip to content

20 Oakside DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block510.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
48%
Improvement Value:$155,900
52%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,425+5.2%
2024$5,157+14.2%
2023$4,514+0.4%
2022$4,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16352, Page 646Recorded3/30/2016

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16227, Page 825Recorded10/28/2015

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 5067, Page 806

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4344, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1959