Skip to content

4 Sands Point DriveToms River, NJ 08755

Built 1956

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block510.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
45%
Improvement Value:$170,800
55%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+5.2%
2024$5,415-4.9%
2023$5,696+0.4%
2022$5,671+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$329,900
Sq Ft1,680DeedBook 18530, Page 1875Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,680DeedBook 17661, Page 753Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$168,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 17349, Page 486Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$50,900
DeedBook 4104, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1956