Skip to content

19 Winding River DriveToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Date
Mar 1, 1994

Property Information

Block510.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,804
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
41%
Improvement Value:$204,200
59%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+5.2%
2024$5,993+2.5%
2023$5,847+0.4%
2022$5,821+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5144, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1960