Skip to content

29 Winding River DriveToms River, NJ 08755

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block510.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
46%
Improvement Value:$164,000
54%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+5.2%
2024$5,297+9.6%
2023$4,832+0.4%
2022$4,811+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4063, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1957