Skip to content

15 Pine Fork DriveToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block510.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
33%
Improvement Value:$210,500
67%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+0.6%
2024$5,427-0.3%
2023$5,443+0.4%
2022$5,419+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17958, Page 685Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5360, Page 384

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4083, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1960