Skip to content

32 Winding River DriveToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block510.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,128
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
36%
Improvement Value:$179,100
64%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,101+5.2%
2024$4,849+0.2%
2023$4,840+0.4%
2022$4,818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 17000, Page 1419Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 16044, Page 997Recorded4/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962