Skip to content

10 Pine Fork DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block510.08
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,699
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
28%
Improvement Value:$267,700
72%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+5.2%
2024$6,417+4.7%
2023$6,130+0.4%
2022$6,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,699DeedBook 19876, Page 1711Recorded12/16/2024

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13090, Page 803

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959