Skip to content

12 Pine Fork DriveToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Nov 21, 1977

Property Information

Block510.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,699
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$243,700
70%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,063+5.4%
2024$5,751+4.4%
2023$5,506+0.5%
2022$5,481+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3671, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1958