Skip to content

50 Oak Ridge ParkwayToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jun 26, 2013

Property Information

Block510.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,008
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
30%
Improvement Value:$261,200
70%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+5.2%
2024$6,425+6.7%
2023$6,022+0.4%
2022$5,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 15579, Page 984Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14688, Page 383

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4473, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1959