Skip to content

71 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block510.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
26%
Improvement Value:$297,700
74%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,297+5.2%
2024$6,936+16.5%
2023$5,952+0.4%
2022$5,926+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000
Sq Ft1,664DeedBook 18680, Page 100Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 16154, Page 650Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 15876, Page 101Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 15658, Page 1550Recorded10/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959