Skip to content

63 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block510.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,133
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
26%
Improvement Value:$289,600
74%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,149+5.2%
2024$6,796+1.4%
2023$6,701+0.4%
2022$6,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,133DeedBook 16438, Page 1286Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5033, Page 966

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4950, Page 692

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4326, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1959