Skip to content

59 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block510.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,239
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
26%
Improvement Value:$293,000
74%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+5.2%
2024$6,855-3.6%
2023$7,112+0.4%
2022$7,080+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,239DeedBook 19484, Page 1316Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 11700, Page 1293

Property Built

Built

Year Built: 1959