Skip to content

78 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block510.11
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
29%
Improvement Value:$247,000
71%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+7.7%
2024$5,917+1.9%
2023$5,809+0.4%
2022$5,784+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,440DeedBook 19388, Page 144Recorded5/24/2023

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,440DeedBook 18244, Page 1850Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13291, Page 468

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4464, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1964