Skip to content

21 Oakleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block510.12
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,035
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
26%
Improvement Value:$320,900
74%
Total Assessment$431,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+5.2%
2024$7,476+10.3%
2023$6,779+0.4%
2022$6,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14055, Page 1671

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 5407, Page 812

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3771, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1959