Skip to content

19 Oakleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Jun 17, 2009

Property Information

Block510.12
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,699
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
33%
Improvement Value:$249,200
67%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+5.2%
2024$6,361+1.7%
2023$6,257+0.4%
2022$6,230+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 14332, Page 764

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 14127, Page 1202

Property Built

Built

Year Built: 1959