Skip to content

31 Oakleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block510.13
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,050
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
27%
Improvement Value:$277,400
73%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+5.2%
2024$6,550+15.2%
2023$5,684+0.4%
2022$5,659+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$221,476
Sq Ft2,050DeedBook 19485, Page 446Recorded9/14/2023

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,894DeedBook 17668, Page 1443Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11750, Page 160

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 4284, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1966