Skip to content

24 Oakleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block510.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,830
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$277,900
72%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+5.2%
2024$6,680-2.9%
2023$6,879+0.4%
2022$6,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10890, Page 1514

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5043, Page 56

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3730, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1965