Skip to content

26 Oakleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$348,500
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block510.15
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,380
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
24%
Improvement Value:$313,800
76%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+5.2%
2024$7,180+4.1%
2023$6,899+0.4%
2022$6,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$348,500
DeedBook 13045, Page 1440

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5038, Page 796

Property Sale

Sale
$43,990
DeedBook 3558, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1964