Skip to content

37 Woodridge AvenueToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Sep 29, 1978

Property Information

Block510.15
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,212
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
27%
Improvement Value:$302,800
73%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+5.2%
2024$7,180+4.4%
2023$6,879+0.4%
2022$6,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3759, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1968