Skip to content

94 Cardinal DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 13, 2019

Property Information

Block510.15
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,212
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
28%
Improvement Value:$298,500
72%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+5.2%
2024$7,175+7.3%
2023$6,688+0.4%
2022$6,659+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 17448, Page 1823Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 16831, Page 1951Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 15649, Page 1280Recorded9/27/2013

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14185, Page 1235

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 12426, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1966