Skip to content

80 Cardinal DriveToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block510.15
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,212
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
30%
Improvement Value:$298,700
70%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+5.2%
2024$7,386+3.4%
2023$7,144+0.4%
2022$7,113+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,212DeedBook 17810, Page 1235Recorded3/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968