Skip to content

82 Oak Ridge ParkwayToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 20, 1986

Property Information

Block510.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,768
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
33%
Improvement Value:$221,900
67%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+5.2%
2024$5,728+11.2%
2023$5,150+0.4%
2022$5,128+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4472, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1962