Skip to content

77 Sun Valley RoadToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block510.16
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,894
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
30%
Improvement Value:$263,600
70%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+5.2%
2024$6,536+19.6%
2023$5,463+0.4%
2022$5,439+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4294, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1965