Skip to content

22 Woodridge AvenueToms River, NJ 08755

Built 1961

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Apr 26, 1984

Property Information

Block510.16
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,506
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
38%
Improvement Value:$176,200
62%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,925+5.5%
2024$4,670-1.7%
2023$4,750+0.5%
2022$4,728+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4198, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1961