Skip to content

21 Cadillac DriveToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block510.16
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,894
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
28%
Improvement Value:$262,300
72%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,652+5.2%
2024$6,323+18.2%
2023$5,351+0.4%
2022$5,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,894DeedBook 19025, Page 1102Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,894DeedBook 16191, Page 664Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3843, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1964