Skip to content

86 Sun Valley RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block510.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,340
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
27%
Improvement Value:$322,100
73%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,051+5.2%
2024$7,653+1.1%
2023$7,568+0.5%
2022$7,534+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,340DeedBook 18816, Page 1055Recorded12/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962