Skip to content

28 Cadillac DriveToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block510.19
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,431
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
23%
Improvement Value:$355,900
77%
Total Assessment$461,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,411+5.2%
2024$7,995+2.1%
2023$7,831+0.4%
2022$7,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5640, Page 850

Property Sale

Sale
$45,600
DeedBook 3552, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1968