Skip to content

29 Jordan DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block510.19
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,430
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
35%
Improvement Value:$193,300
65%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,414+5.2%
2024$5,146+4.9%
2023$4,907+0.4%
2022$4,886+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4844, Page 595

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966