Skip to content

90 Oak Ridge ParkwayToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block510.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,934
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
32%
Improvement Value:$231,000
68%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+9.9%
2024$5,601+17.2%
2023$4,780+0.5%
2022$4,758+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,934DeedBook 19398, Page 365Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965