Skip to content

19 Jordan DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block510.20
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,337
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
34%
Improvement Value:$199,800
66%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+5.2%
2024$5,241+10.7%
2023$4,737+0.4%
2022$4,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,337DeedBook 19738, Page 953Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 11673, Page 1473

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 11101, Page 568

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 5524, Page 433

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4003, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1966