Skip to content

15 Jordan DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block510.20
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,974
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
29%
Improvement Value:$247,200
71%
Total Assessment$350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377+5.2%
2024$6,062+13.8%
2023$5,328+0.4%
2022$5,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 15937, Page 91Recorded11/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965