Skip to content

103 Oak Ridge ParkwayToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Sep 7, 1973

Property Information

Block510.21
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,403
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
27%
Improvement Value:$293,000
73%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+5.2%
2024$6,959-1.4%
2023$7,059+0.4%
2022$7,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968