Skip to content

144 Cardinal DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Aug 14, 2002

Property Information

Block510.21
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,666
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$246,100
70%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,430+5.2%
2024$6,112+3.3%
2023$5,914+0.4%
2022$5,888+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 10976, Page 171

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10606, Page 827

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5051, Page 708

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4369, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1972