Skip to content

28 Jordan DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 3, 2008

Property Information

Block510.21
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,951
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
29%
Improvement Value:$261,800
71%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.2%
2024$6,384+3.3%
2023$6,177+0.4%
2022$6,150+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14059, Page 1428

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 10494, Page 1430

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966