Skip to content

27 Humming Bird LaneToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$524,831
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block510.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,706
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
28%
Improvement Value:$318,700
72%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+5.2%
2024$7,680-5.5%
2023$8,124+0.4%
2022$8,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$524,831
Sq Ft2,706DeedBook 18807, Page 1650Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 15709, Page 1924Recorded12/17/2013

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4901, Page 149

Property Sale

Sale
$36,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971