Skip to content

16 Jordan DriveToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jul 29, 1986

Property Information

Block510.22
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,146
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
28%
Improvement Value:$260,700
72%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587+5.2%
2024$6,261+8.9%
2023$5,749+0.4%
2022$5,724+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4467, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1964