Skip to content

112 Cardinal DriveToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2012

Property Information

Block510.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,785
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
36%
Improvement Value:$211,700
64%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,004+5.2%
2024$5,707-1.6%
2023$5,802+0.4%
2022$5,776+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,950
DeedBook 12609, Page 1481

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5700, Page 262

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 3838, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1969