Skip to content

135 Sun Valley RoadToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Mar 24, 1999

Property Information

Block510.24
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,490
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
25%
Improvement Value:$333,500
75%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,149+5.2%
2024$7,746+0.6%
2023$7,700+0.4%
2022$7,667+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5676, Page 93

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5203, Page 86

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4322, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1971