Skip to content

121 Sun Valley RoadToms River, NJ 08755

Built 1972

Last Sale Price
$600,520
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block510.24
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,490
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
22%
Improvement Value:$361,900
78%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+5.2%
2024$8,030+2.1%
2023$7,866+0.4%
2022$7,831+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,520
Sq Ft2,490DeedBook 19089, Page 393Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,490DeedBook 15704, Page 998Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4066, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1972