Skip to content

111 Sun Valley RoadToms River, NJ 08755

Built 1972

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block510.24
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,890
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
25%
Improvement Value:$315,300
75%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+32.2%
2024$5,776-0.1%
2023$5,784+0.4%
2022$5,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,890DeedBook 19564, Page 1097Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft1,890DeedBook 19429, Page 857Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4699, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1972