Skip to content

60 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block510.26
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,414
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
25%
Improvement Value:$309,000
75%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+5.2%
2024$7,132-0.0%
2023$7,132+0.4%
2022$7,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft2,414DeedBook 19165, Page 376Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 11476, Page 401

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4750, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1959