Skip to content

58 Shady Nook DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block510.26
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,082
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
24%
Improvement Value:$318,500
76%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,676+5.2%
2024$7,296+2.6%
2023$7,109+0.4%
2022$7,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 15364, Page 560

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5291, Page 862

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3623, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1959