Skip to content

56 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 28, 1987

Property Information

Block510.26
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,699
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
28%
Improvement Value:$261,400
72%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+5.2%
2024$6,308+2.7%
2023$6,140+0.4%
2022$6,113+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4560, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1959